گناه کشتن مرغ مقلد

«کشتن مرغ مقلد گناه است.» پدر وقتی که اسلحه‌ای برای فرزندانش می‌خرد این جمله را می‌گوید. یعنی هر چه شکار می‌کنید فقط حواستان به مرغ مقلد باشد. انگار مرغ مقلد نام دیگر «همای سعادت» است. هر کس سراغ این کتاب رفته به رستگاری رسیده است. از یک سو نویسنده، «هارپر لی»، به خاطر همین یک اثر نامش را کنار بزرگان ادبیات جهان جاودانه کرد و از سوی دیگر خوانندگان تا حدی داستان را دوست داشتند که بیش از چهل میلیون نسخه از آن به زبان‌های گوناگون ترجمه شد. کار به همین جا ختم نمی‌شود. این مرغ بلند پرواز، قصد فرود ندارد. «رابرت مولیگان» فیلمساز هم به دام این مرغ افتاد و اقتباس سینمایی از آن با فیلمنامه «هورتون فوت» و بازی «گریگوری پک» ساخت. دو عنصری که هر دو جایزه اسکار را بردند.

Harper Lee

تصویر نخستین طرح جلد کشتن مرغ مقلد

داستان «کشتن مرغ مقلد» از زبان دختری به نام «اسکات فینچ» روایت می‌شود. دختر وکیلی که دفاع از مرد سیاهپوستی را برعهده دارد. موکل، متهم به آزار و اذیت زنی سفید پوست است آن هم در آلاباما که نژادپرستی در آنجا به شدت رایج بود. لی، زاده آلاباماست و برای همین هم با مشکلاتی که روایت کرده است از نزدیک آشناست. برخی منتقدان هنوز بر این باورند که لی شرح روایتی از زندگی خود نوشته و تنها نام اشخاص و مکان‌ها را تغییر داده است.

نل هارپر لی در سن ۸۹ سالگی درگذشت. او در سال‌های اخیر در تنهایی و انزوا زندگی می‌کرد چیزی که عاشقش بود. تنهایی، تماشای گربه‌ها و پیگیری سیاستمداران از علایق او بود. سال پیش او جلد دوم کتاب معروفش را منتشر کرد. کتابی که به توصیه ناشر پیش از نسخه دوم منتشر نکرده بود.

 

محسن حسینی گزارش

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *