برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

موشکافی کتابخوان فارسی فیدیبوک

با وجود کمتر شدن محبوبیت کتابخوان‌های دیجیتال به دنبال عرضه گسترده تبلت‌های قوی و با کیفیت، این محصول همچنان طرفدارهای قدیمی و منحصر به فرد خود را دارد. به رغم امکانات متنوع تبلت‌ها، کتابخوان‌های دیجیتالی که در ابعادی مشابه تولید می‌شوند، با تمرکز بر روی مطالعه و حذف قابلیت‌های دیگر و از جمله نمایشگری مناسب برای خواندن کتاب به بازار عرضه می‌شوند.

قطعا شناخته‌شده‌ترین کتابخوان دیجیتال متعلق به شرکت آمازون با عنوان کیندل است که در ایران هم طرفداران خود را داشته است. نیازی به اشاره به مشکلات تهیه کتاب، انتقال محتوا و خوانش فارسی روی این دستگاه محبوب نیست. به‌خاطر همین کمبودها بود که خبر عرضه کتابخوان دیجیتال «فیدیبوک» اهمیت پیدا کرد. کتابخوانی مخصوص زبان فارسی، متصل به درگاه پرداخت شتاب و کاملا آماده استفاده مخاطب ایرانی.

از آنجایی که این دستگاه تازه به بازار عرضه شده و قفسه هنوز فرصت استفاده از آن را پیدا نکرده است صرفا به مقایسه فنی آن با کیندل آمازون میپردازیم. با توجه به قیمت نسبتا بالای فیدیبوک که ۵۴۹ هزار تومان مشخص شده، این دستگاه با جدیدترین نمونه کیندل یعنی Kindle Oasis مقایسه می‌شود.

فیدیبوک کتابخوان فیدیبو

فیدیبوک یک کتابخوان ۶ اینچی با وزن ۱۹۰ گرم و از نوع صفحه نمایش E-Ink است. نمایشگر این دستگاه با تراکم پیکسلی ۲۱۲ ppi کیفیت کاملا مناسبی برای مطالعه دارد. در برابر آن کیندل با صفحه نمایش ۷ اینچی و تراکم ۳۰۰ ppi و تکنولوژی بهتر نمایش، خودنمایی میکند. وزن این کیندل تقریبا با فیدیبوک برابر بوده و تنها چهار گرم بیشتر است. البته باید توجه داشت که مدلهای دیگر کیندل همگی ۶ اینچ هستند و ارزانترین مدل کیندل تنها ۱۶۱ گرم وزن دارد.

تمام کیندل‌های آمازون مجهز به صفحه نمایش ضد-تابش نور خورشید جهت جلوگیری از بازتاب هستند که با توجه به توضیحات فیدیبو، این دستگاه فاقد این قابلیت در نمایشگر خود است.

در سمت چپ و راست دستگاه دو کلید فیزیکی قرار گرفته تا با استفاده از آن بتوانید صفحات کتاب را ورق بزنید. بخش لمسی دستگاه نمایشگر و کلیدی زیر آن است که نقش دکمه بازگشت را ایفا می‌کند و شارژ دستگاه را نشان می‌دهد. در مقابل کیندل به دکمه‌های ورق زدن کتاب هم در بدنه‌ دستگاه مجهز است. نمونه‌های ارزان قیمت کیندل لمسی بوده ولی فاقد دکمه‌های ورق زدن کتاب هستند.

طراحی بدنه دستگاه کاملا ساده و بدون برجستگی‌های اضافه است و به باتری ۲۸۰۰ میلی‌آمپری مجهز است که به ادعای فیدیبو تا ۱۲ روز مطالعه مداوم و ۴۰ روز حالت آماده به استفاده را پشتیبانی میکند. کیندل آمازون هم با یک بار شارژ تا شش هفته دوام می‌آورد اما با توجه به امکانات گسترده‌تر این دستگاه از قبیل بلوتوث، تجربه هر شخص ممکن است متفاوت باشد.

ظرفیت این دستگاه ۸ گیگابایت است که برای داشتن آرشیوی غنی از کتاب کافیست اما با این حال این کتابخوان به کارت حافظه جانبی هم مجهز است. نمونه‌ کیندل آمازون ظرفیت‌های ۸ گیگ و ۳۲ گیگ دارد که به‌خاطر کاربرد متفاوت آن، این مورد غیرقابل مقایسه است. در کیندل آمازون شما علاوه بر کتاب الکترونیک، می‌توانید کتاب‌های صوتی مورد علاقه خود را نیز از Audible آمازون دریافت کنید که مسلما نیاز به ظرفیت بیشتری پیدا خواهید کرد.

آخرین مدل کتابخوان کیندل

با وجود توانایی اتصال به اینترنت، صرفا می‌توانید جهت خرید کتاب و مرور فیدیبو از اینترنت استفاده کنید و دسترسی به هیچ مرورگر یا اپلیکیشن دیگری میسر نیست. در واقع سیستم عامل این دستگاه فقط همان اپلیکیشن همیشگی فیدیبو را که روی گوشی خود تجربه کرده بودید اجرا می‌کند و در کنار آن تنظیماتی برای مدیریت دستگاه اضافه شده است. در کنار آن در کیندل‌های آمازون، اپلیکیشن آزمایشی مرورگر وب وجود دارد که به شما اجازه دسترسی و گشت‌وگذار در اینترنت را می‌دهد.

در نهایت نمایشگر فاقد ضد-تابش، سیستم عامل محدود و نداشتن قابلیت خرید، دریافت و استفاده از کتاب‌های صوتی شاید مهمترین نکات ضعف فیدیبوک در مقایسه با نمونه‌های کیندل آمازون باشد. اما از آنجایی که این اولین نمونه ایرانی در حوزه کتاب‌های دیجیتال فارسی است، می‌توان به آینده آن امیدوار و شاهد دستگاه‌هایی مشابه نمونه خارجی باشیم. اما برخی از نکات ضعف فیدیبوک با توجه به قیمت آن، ممکن است برای برخی افراد قابل پذیرش نبوده و آنها را از خرید منصرف کند.