برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

وقتی قول، ویران می‌کند و می‌سازد

داستان‌های عشقی می‌توانند حوصله‌سر بر از کار دربیایند، گاهی هم ممکن است شدت احساسات در آن‌ها به شکل ناخوشایند و افراطی به تصویر درآمده باشد. بعضی وقت‌ها هم کتابی را از قفسه، از میان کتاب‌های جورواجور به خیال یک داستان پلیسی بیرون می‌آورید، اما چند خط که خواندید متوجه می‌شوید نه تنها از راز و رمزهای داستان پلیسی خبری نیست، بلکه با روایت یک داستان عاشقانه مواجهید. کمی که ادامه می‌دهید، داستان شما را به دام می‌اندازد و با کلمات پیش می‌روید.

رمان «پایان رابطه» نوشته گراهام گرین، از همین گروه آخر است. با این تفاوت که اگر از قبل درباره‌اش خوانده باشید، با آگاهی انتخابش می‌کنید. داستان این کتاب، روایتی است از عشق و نفرت، ایمان و بی‌ایمانی و معلق ماندن در فضایی میان این مفاهیم. «بندریکس» نویسنده‌ای است که در جریان نوشتن یک کتاب به زن و شوهری نزدیک می‌شود و در این بین عشقی عجیب را تجربه می‌کند. عشقی که در میانه جنگ جهانی دوم شکل می‌گیرد و بعد از یک بمباران هوایی عقیم می‌ماند. در این بین، نفرت، یا تصور نفرت است که ماجرا را پیش می‌برد و رازهایی است که برملا شدنشان، نگاهتان را درباره شخصیت‌ها تغییر می‌دهد. البته در این داستان، شمه‌ای از داستان پلیسی هم دیده می‌شود. آن جا که پای کارآگاه خصوصی و جستجوی برای یافتن پاسخ سوالات و برملا شدن رازها به میان می‌آید.

درست زمانی که شخصیت‌های داستان، درگیر احساس بدبختی می‌شوند و آن طور که بندریکس در جایی می‌گوید، احساس بدبختی را بسیار آسان‌تر از احساس خوشبختی می‌توان بیان کرد. این که به نظر می‌رسد که به وقت درماندگی از وجود خویش آگاه می‌شویم، هر چند به شکلی خودپسندانه و نفرت‌انگیز. یا همان طور که در ابتدای کتاب به نقل از لئون بلوآ، نویسنده، مقاله‌نویس و روزنامه‌نگار قرن نوزدهم فرانسه نوشته شده است: دل آدمی نهان‌خانه‌هایی دارد که رخنه رنج به آن‌ها هستی می‌بخشد. در این رمان، یک قول، رابطه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و رخنه رنج را عمیق‌تر می‌کند.

رمان پایان رابطه را احد علیقلیان ترجمه کرده و بنگاه نشر و ترجمه پارسه منتشر کرده است. به تازگی این کتاب را با همین ترجمه، نشر نو با کاغذ سبک کتاب و طرح جلدی متفاوت راهی بازار کرده است. از گراهام گرین، رمان وزارت ترس و آمریکایی آرام شاید مشهورتر از باقی آثارش در ایران باشد. علاقمندان به سینمای کلاسیک هم ممکن است فیلم مرد سوم را دیده باشند که از روی رمانی به همین نام اثر گراهام گرین در دهه ۴۰ میلادی توسط کارول رید ساخته شده است.

توضیح: معرفی این کتاب پیش از قفسه در هفته‌نامه کرگدن منتشر شده بود.