تهران،خیابان آشیخ هادی

در سال‌های مدرسه موضوع انشایی رایج بود با عنوان «نامه به معلم»؛ باید برای معلم‌ نامه می‌نوشتیم و پست می‌کردیم. حالا دیگر نامه‌نگاری بیش از یک عمل صرفا ارتباطی است و در ما حسی برمی‌انگیزد. آن روزها آغاز عصر ارتباطات بود و وسایلی مثل تلفن همراه تازه پا می‌گرفتند و استفاده از این تکنولوژی جدید کم‌کم جای شیوه‌های سنتی برقراری ارتباط را می‌گرفت. به تلفن و تلفن همراه، فن‌آوری انقلابی اینترنت را نیز اضافه کنید و امروز هم که گوشی‌های هوشمند، ارتباطات را وارد دنیای تازه‌تری کرده است و کار را برای نامه‌نگاری سخت‌تر.

نامه‌نگاری از دیر باز در ادبیات و اندیشه از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است و حتی برخی آن را گونه‌ای ادبی قلمداد می‌کردند. نویسندگان زیادی دست به نامه‌نگاری زدند و نامه‌هاشان امروز در قالب کتاب منتشر شده‌ است؛ از چخوف و سارتر گرفته تا بولگاکف و فلوبر. فلوبر که نامه‌هایش هم‌پای رمان‌هایش شهرت دارند. در حوزه اندیشه هم این طور است و شاهد ادعا نامه‌نگاری‌های مارکس و انگلس که مهمترین مسائل نظری این دو را می‌توان در آن جست‌و‌جو کرد. در ایران هم کم‌وبیش چنین است، مثلاً نامه‌های عین‌القضات و در دوره‌های معاصر نامه‌های ابراهیم گلستان به چهره‌های ادبی و هنری و نامه‌های هدایت به دوستانش.

نامه‌نگاری‌های احمد شاملو و ع.پاشایی با نام تهران، خیابان آشیخ هادی، یکی از همین نمونه‌هاست. این نامه‌ها از آن دست است که امروز تبدیل به سند تاریخی شده. نامه‌نگاری‌های شاملو هنگام مهاجرتش به آمریکاست که البته پاشایی پاسخ‌های خود را در کتاب نگنجانده. کتاب در مقابل شعرها و نوشته‌های شاملو ارزش ادبی چندانی ندارد و محتوای آن بیشتر مربوط به مسائل کاری و روزمره است. عسگری پاشایی از جمله صمیمی‌ترین دوستان شاملو کار رسیدگی به چاپ کتاب‌ها و دریافت حق‌الزحمه نوشته‌های شاملو را در ایران انجام می‌داد و در نامه‌ها حرف از انجام کارهای چاپ کتاب و نوشته‌های شاملو، به‌ویژه کتاب کوچه است. شاید به‌نظر برسد خواندن این نامه‌ها جذابیت ندارند اما بعد از خواندن‌شان می‌شود با آن ارتباط برقرار کرد، به‌خصوص که در نامه‌ها با وجهه عمومی شاملو و لحن و نوع گفتار روزمره‌اش خارج از چارچوب ادبیات آشنا می‌شویم. تهران، خیابان آشیخ هادی را نشر چشمه منتشر کرده.

نوید عابدین‌پور پیشنهاد قفسه

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *