برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

یک گفت‌و‌گوی کلمبیایی

Guava
طرح جلد نسخه انگلیسی

کلیشه‌ها گاهی کلافه می‌کنند. مثلاً خواندن زندگینامه یا مصاحبه‌ای که با جمله‌هایی مثل او در سال… در روستای… در خانواده‌ای… به دنیا آمد آغاز می‌شود لطفش را برای خواننده از دست داده است. از سوی دیگر اطلاع از سبک زندگی، اندیشه‌ها و جزئیات زندگی بزرگان در عرصه‌های مختلف همیشه جذاب است. گابریل گارسیا مارکز نویسنده و روزنامه‌نگار معاصر یکی از چهره‌هایی بود که زندگی پر فراز و نشیبی داشت. بخشی از این فراز و نشیب‌ها وابسته به جغرافیای زندگی‌اش بود. زندگی در آمریکای لاتین جذابیت‌های خاص خود را دارد. به شکلی که مارکز درباره این مسئله می‌گوید: «اینجا تنها جایی است که در آن احساس غربت نمی‌کنم.»

عطر گوابا یکی از مهم‌ترین مصاحبه‌های گابریل گارسیا مارکز است که کمی بعد از دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات انجام شد. در این مصاحبه نویسنده درباره افکار و عقایدش، زندگی و آثارش و منابع الهامش در کارهایی که نوشته است صحبت می‌کند. مصاحبه را پلینیو مندوزا ترتیب داده است. او خود نویسنده و دیپلمات کلمبیایی است. دوستی صمیمانه او و مارکز از دیرباز معروف بوده است.  او سال‌های زیادی را در دهه شصت میلادی با مارکز در اروپا گذرانده بود و مانند مارکز علاوه بر نویسندگی به کار روزنامه‌نگاری نیز مشغول بود.

نشر ماهی اخیراً این مصاحبه مهم و البته جذاب را با ترجمه مهدی نوری و نازنین دیهیمی منتشر کرده است. در انتهای کتاب می‌توانید گاه‌شمار زندگی مارکز و خطابه نوبلش را نیز بخوانید.