برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

۱۰ پیشنهاد با محوریت زنان

۸ مارس برابر با ۱۸ اسفند روز جهانی زن است. روزی که آن را سرآغازی برای مبارزات علیه تبعیض و خشونت و تلاش برای  برابری حقوق زنان و مردان می‌نامند.به همین منظور در این مطلب نگاهی به برخی کتاب‌های مهم در حوزه مطالعات زنان انداخته‌ایم.

۲۳۶۶۸_۳_jeldجنس دوم اثر سیمون دوبوار و ترجمهقاسم صنعوی است این کتاب را انتشارات توس چاپ کرده است. بعد از گذشت بیش از پنج دهه از انتشار این کتاب، هنوز اثری مهم در مطالعات زنان به شمار می‌آید. سیمون دوبوار در این کتاب با رویکردی تاریخی، اجتماعی، سیاسی و فلسفی به پدیده زنانگی پرداخته است. او با نگاهی اگزیستانسیالیستی به مسئله زنان نگاه می‌کند و معتقد است انسان‌ها ذاتا «زن» زاده نمی‌شوند بلکه در طول زندگی به زن تبدیل می‌شود. این کتاب در سال ۱۹۴۹ منتشر شد و در هفته اول انتشار ۲۲ هزار نسخه از آن به فروش رسید و جنجال‌های فراوانی در فرانسه ایجاد کرد.

۱۳۲۵۴۱۸۱۰۹_dokhtaran ghoochan2حکایت دختران قوچان(از یاد رفته‌های انقلاب مشروطیت) نوشتهافسانه نجم آبادی، ماجرای تاریخی فروش دختران قوچانی را روایت می‌کند. این اثر را انتشارات روشنگران و مطالعات زنان را چاپ کرده است. دختران قوچانی به علت فقر خانواده‌ فروخته می‌شدند. دختران ایل باشقانلو، در زمان حکمرانی «آصف الدوله» به جای مالیات گندم به ارامنه عشق آباد و ترکمانان واگذار می‌شدند. این کتاب شامل دو بخش است، در بخش اول نجم آبادی در پی چرایی و چگونگی به ارائه اطلاعات و مستندات این اتفاق می‌پردازد. در بخش دوم سعی می‌کند نشان دهد که چرا این اتفاق در تاریح نگاری مشروطیت به دست فراموشی سپرده شده است. در حالی که به عقیده‌ او این اتفاق در شکل گیری انقلاب مشروطیت تاثیر بسزایی داشت.

۹۷۸-۹۶۴-۱۸۵-۰۳۲-۸درآمدی جامع بر نظریه‌های فمنیستی، نوشته رزمری تانگ با ترجمهمنیژه نجم عراقی را نشر نی منتشر کرده است. کتاب بررسی جامعی از نظریه‌های موجود در دل گفتمان فمنیستی است. نویسنده در ۸ فصل و به تفکیک این نظریه‌ها را بازگو می‌کند. در معرفی پشت جلد درباره کار تانگ آمده است: «محصول کار او، از یک سو درآمدی جامع و مفید برای آشنایی با روند شکل‌گیری و رشد این اندیشه‌ها به دانشجویان و پژوهندگان این عرصه عرضه می‌کند و از سوی دیگر نمونه‌ای برجسته به دست می‌دهد از تحلیل روشنِ انتقادی و به‌ویژه از نقد فمینیستی: شورمند، موشکاف، پرسشگر، مشعوف، شکاک، واقع‌گرا، رویایی، دلواپس.»

lg_1989a_734126آرایش، مد و بهره کشی از زنان مجموعه مباحث مطرح شده از سوی سه تن از رهبران حزب کارگران سوسیالیست ایالات متحده آمریکا است. جوزف هنسن، ایولین رید، ماری آلیس واترز در این اثر درباره آرایش، مد و ظلم و ستمی که از این طریق بر زنان اعمال می‌شود نوشته‌اند. افشنگ مقصودی مترجم کتاب است و نشر گل آذین آن را منتشر کرده است. جوزف هنسن به عنوان رهبر حزب کارگران سوسیالیست با نام مستعار جک باستلو در مقاله «نیروهای آرایشی فروافتاده می‌کوشد به چروک‌برداری چهره بپردازد» بحثی را آغاز می‌کند که بعدا به عنوان بحث باستلو معروف می‌شود و جان مایه اصلی این کتاب نیز به حساب می‌آید.

CtVt2l26KVbgTmBJ45RR_khoshunat-alayhe-zananخشونت علیه زنان پژوهشی درباره این مقوله علیه زنان ایران است که مهرانگیز کار نویسنده این کتاب آن را در دو بخش خصوصی و عمومی مطرح کرده است. کار معتقد است که زنان ابتدا در خانواده، یعنی در حوزه خصوصی مورد خشونت واقع می‌شوند. این اصل پذیرفته شده دختران و عدم آزادی و رشد در خانواده، عملا در فضای خارج از خانه هم سیطره پیدا می‌کند و به قدرت بی قید و شرط مردان کمک می‌کند. کتاب را انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر کرده است

SWT7aQ4r3KDln2iXkhkt_jensiyat

جنسیت، ناسیونالیسم و تجدد در ایران نوشته فاطمه صادقی به بررسی دوران پهلوی اول می پردازد که به زعم او نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران است. نویسنده با مروری کوتاه بر آرای ناسیونالیستی در روشنفکران پیش از این دوره، به بررسی رابطه میان جنسیت، ناسیونالیسم و تجدد در دوره پهلوی اول پرداخته و در نهایت به این نتیجه می‌رسد که ایده‌های ناسیونالیستی و متجددانه بیش از آنکه به آزادسازی و رهایی‌بخشی زنان توجه داشته باشند، در راستای پیشبرد پروژه تجدد براساس شکل‌گیری دولت- ملت بوده‌اند. اما از آن‌جایی‌که متفکران این اندیشه‌ها بر این امر واقف بوده‌اند که چنین پروژه‌ای بدون حضور زنان و شکل‌دهی به زندگی فردی و اجتماعی آنها در این دوره ناممکن است، بخشی از پروژه را به این آزادسازی اختصاص دادند. این کتاب را نیز انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر کرده است.

۱۷۹۰۹۷۴۷

کشف حجاب نوشته  فاطمه صادقی همان‌طور که از نامش پیداشت به بررسی این اتفاق تاریخی می‌پردازد. نویسنده از آن به عنوان مداخله مدرن نام می‌برد. نویسنده کتاب قصد دارد نشان دهد که پوشش به عنوان یک امر شخصی چطور به یک مسئله سیاسی و دولتی تبدیل می‌شود. اگرچه این اقدام به عنوان گامی مهم برای مدرنیزاسیون تلقی شد اما بعد از چهار دهه مسئله پوشش به عنصر تغییر حاکمیت در ایران تبدیل شد. در واقع «کشف حجاب» مناقشه‌برانگیز بودنش را از دست نداد و همیشه در سرنوشت زن ایرانی باقی ماند. به زعم نویسنده هر چند مدت این واقعه کوتاه بود اما تاثیرات آن‌ چنان پردامنه ماند که همچنان بررسی آن برای درک شرایط حاضر هم می‌تواند حائز اهمیت باشد.  نگاه معاصر، ناشر این کتاب است.

۹۷۸-۹۶۴-۱۸۵-۱۸۵-۱

زنان در روزگارشان اثر مارلین لگیت با ترجمه نیلوفر مهدیان است. نقد موج اول فمنیسم محور اصلی این  کتاب است. منتقدان بر این باورند که موج اول فمنیسیم تنها زنان را از خانه‌ها به کارخانه‌ها آورد و علاوه بر کار خانگی، سختی‌های طاقت‌فرسا در کارخانه‌ را نیز به آنها تحمیل کرد. فصل‌های مختلف این کتاب به مباحثی چون فمینیسم و مرد‌سالاری، زنان، تحصیل و هنر‌های خلاق، دین، سیاست و ادبیات در دوران آغازین اروپای مدرن، انقلاب در فلسفه و سیاست و…پرداخته است. این کتاب در فهرست آثار منتظر شده از سوی نشر نی موجود است.

۸۵۲۱۹۰۳۴

زنان در تکاپو: فمنیسم و کنش اجتماعی نوشته شیلا روباتام و حشمت الله صباغی است. این کتاب درآمدی است بر تاریخ اجتماعی طیف گسترده‌ای از جنبش زنان و نیز توصیفی از اندیشه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که الهام‌بخش زنان برای سازماندهی خود بوده است. نویسنده در این کتاب سرچشمه‌های فمینیسم را در پیوند با تفکر و عمل سیاسی در بسیاری از کشورها دنبال می‌کند و به توصیف جنبش‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی دیگری نیز می‌پردازد که زنان در آن‌ها شرکت داشته‌اند. نشر شیرازه ناشر این اثر است.

photo_2016-03-08_09-48-59

زنان وجنسیت در اسلام ترجمه فاطمه صادقی است. این اثر برگردان کتابی نوشته لیلا احمد است. موضوع اصلی کتاب بررسی دیدگاه اسلام در خصوص مسئله زنان است و  تأکید می‌کند که اسلام هیچ تعارضی با تساوی زنان و مردان ندارد. از جمله طرفداران این دیدگاه می‌توان به برخی از نخستین زنان اصلاح‌طلب در مصر اشاره کرد که به بازتفسیر و ارائه قرائت‌های جدید از قرآن پرداختند و ادعا کردند که گوشه‌نشینی، سیاست جداسازی و تبعیض و حجاب و پوشش که بر زنان تحمیل می‌شود، ناشی از احکام اسلامی نیست. در بسیاری از کشورهای اسلامی این دیدگاه دنبال شد. کتاب تلاشی است با ارائه دلایل و مستندات از قران و منابع اسلامی اثبات کند که اساسا دین اسلام با برابری زن و مرد مغایرتی ندارد. این اثر از سوی نشر نگاه معاصر منتشر شده است.