من خواب دیده‌ام که کسی می‌آید*
گفت‌وگو با علیرضا ظهماسب درباره دنیای پیچیده خواب و رویا

خواب و رویا از دیرباز، هم‌تراز سوالات فلسفی و پیچیده، ذهن انسان را به خود مشغول کرده است و تا امروز نیز به عنوان یکی از مبهم‌ترین مسائل بشری باقی مانده است. هرچند پس از نظریه‌های روانشناختی فروید، مبحث رویا دوران جدیدی را تجربه کرد. تاکنون آثار زیادی در باب تفسیر و تحلیل رویا نوشته شده است؛ از تعبیر رویای ابن‌سیرین گرفته تا تعبیر خواب زیگموند فروید و تحلیل رویای گوستاو یونگ که رضا رضایی آن را ترجمه کرده است.

روناک حسینی، از اعضای تحریریه قفسه در ارتباط با موضوع خواب و رویا با علیرضا طهماسب، فارغ التحصیل از دانشگاه زیگموند فروید اتریش، روانکاو و مدرس روانشناسی گفت‌وگو کرده است. طهماسب کتاب «درآمدی بر روابط موضوعی و روان‌شناسی خود» اثر مایکل سنت کلر را ترجمه کرده است این کتاب از سوی نشر نی منتشر شده است.

طهماسب در بخشی از این گفت‌وگو به تاثیر مطالعات فروید در ارتباط با رویا پرداخت و گفت: « تقریبا همه نام کتاب تعبیر رویای فروید را شنیده‌اند. در واقع او اولین کسی است که به معنای دقیق، یک رویکرد جدید در درک پدیده رویا را بنیان می‌گذارد. در فرهنگ ربع پایانی قرن نوزدهم، خصوصا در محدوده فرهنگ آلمانی زبان، چون اتریش و آلمان آن زمان، این امر رایج بوده است و کسانی به پدیده رویا علاقمند بودند و در این زمینه کار می‌کردند. بنابراین کار در این حوزه منحصر به فروید نبود ولی فروید گسترده‌تر از دیگران کار کرد و مشهورتر از دیگران هم هست و ما امروز او را به عنوان کسی که در این زمینه کار کرده می‌شناسیم. کتاب فروید در سال ۱۹۰۰ نوشته شده، یعنی امروز حدود ۱۱۷ سال از نگارش این کتاب مفصل می‌گذرد. او در این کتاب حدود ۲۰۰ رویا را شرح می‌دهد که حدود ۸-۴۷ تا از این رویاها، رویاهای خود فروید است.»

بخش‌هایی از این مصاحبه پیش از این در هفته‌نامه کرگدن منتشر شده بود و اکنون قفسه نسخه کامل این گفت‌وگو را منتشر کرده است. برای مطالعه این گفتگو اینجا را کلیک کنید یا فایل پی.دی.اف آن را از پیوند زیر دریافت کنید.

بازمانده روز، گفت‌وگو با علیرضا طهماسب

توضیح: عنوان، شعری از فروغ فرخزاد

روناک حسینی مصاحبه

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *