برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آب طلب‌نکرده همیشه مراد نیست*

اگر معادل ۱۰۰ هزار تومان کتاب، از فروشگاه‌های عضو طرح عیدانه بخرید، برابر بیست درصد قیمت، تخفیف به شما تعلق خواهد گرفت. از سوی دیگر اگر به جای خرید از فروشگاه‌های کتاب از وب سایت ناشر عنوان‌های مورد نیاز را تهیه کنید قیمت تمام شده ارزان‌تر از قیمت پشت جلد خواهد بود. بسته‌های پیشنهادی برخی ناشران نیز قیمت تمام شده کمتری برای مصرف کننده خواهند داشت. این طرح‌ها و موارد مشابه اگرچه به نظر می‌رسد که برای تشویق عموم به کتابخوانی، طراحی و اجرا می‌شوند اما به باور برخی اصحاب فرهنگ و دست‌اندرکاران حوزه نشر، در طولانی مدت آسیب‌های جدی به بازار کتاب وارد می‌آورند.

محمود آموزگار رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان در گفت‌وگو با «قفسه» به لزوم دریافت مجوز از سوی ناشران برای ارائه تخفیف خبر داد و گفت: «به طور کلی ناشران برای ارائه هرگونه تخفیف باید از اتحادیه مجوز دریافت کنند. در صورتی که ناشران بدون مجوز اقدام به ارائه تخفیف کنند، امکان برخورد قانونی برای اتحادیه در نظر گرفته شده است.» آموزگار با اشاره به برخی طرح‌های تخفیفی تا مرز ۵۰ درصد در ماه پایانی سال ۱۳۹۶ به قفسه گفت که با وجود شکایت‌های مطرح شده از سوی دیگر ناشران و برخی کتابفروشی‌ها، اتحادیه به تذکر بسنده کرده و هنوز اقدام عملی در برخورد با متخلفان انجام نشده است. دلیل عدم برخورد قانونی با متخلفان وضع نابه‌سامان و نه چندان پر رونق بازار کتاب و کالاهای فرهنگی عنوان شده است.

در ماه‌های اخیر و با توجه به رشد ضریب نفوذ فضای مجازی، ناشران به صورت مستقیم و از طریق وب سایت‌های خود اقدام به فروش کتاب می‌کنند. رییس اتحادیه ناشران معتقد است که کار اصلی ناشر تولید کتاب است و نباید این وظیفه اصلی با فروش همراه شود. چرا که ارائه تخفیف‌های نامتعارف از سوی ناشران چه در قالب فروش اینترنتی و چه در چارچوب طرح‌های تخفیفی بازار رقابت را مخدوش کرده و از سوی دیگر کتابفروشی‌های کوچک را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

البته یکی از فعالان حوزه نشر که نخواست نامش منتشر شود در گفت‌وگو با قفسه دلیل اصلی این طرح‌ها را تشویق هرچه بیشتر خوانندگان به کتابخوانی عنوان کرد و گفت که در سال‌های اخیر با افزایش قیمت کاغذ قیمت کتاب نیز افزایش پیدا کرده است. این موضوع در نهایت به کاهش جمعیت کتابخوان منجر خواهد شد.

در مقابل آموزگار معتقد است: «به طور کلی ارائه تخفیف در رابطه با کالاهایی تعریف می‌شود که در بازار عادی فرصت فروش پیدا نکرده‌اند. در چنین شرایطی ناشر یا کتابفروشی تلاش می‌کند با کاهش قیمت، فرصتی برای فروش این عناوین ایجاد کند. البته لازم به تاکید مجدد است که تمام این مراحل نیازمند اخذ مجوز از اتحادیه است. اعلام تخفیف‌هایی با درصد بالا اگرچه در کوتاه مدت می‌تواند منفعتی را برای ناشر به دنبال داشته باشد اما در فروش طولانی مدت همان ناشر تاثیر منفی خواهد گذاشت.»

  • عنوان شعری از فاضل نظری