برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

ترس چیست؟

یکی از همکاران ویدیویی در گوشی همراهش داشت که نشان می‌داد آب تهران چه وضعیت اسف‌باری دارد. در آن ویدیو جوانی ادعا می‌کرد متخصص است و با قرار دادن فلز متصل به برق و قرار دادنش در آب، از آن مایع زلال، لجن می‌ساخت و ادعا می‌کرد ما روزانه این سم را که حاوی آرسنیک و دیگر سموم خطرناک است می‌نوشیم!

چندی پیش که هوای تهران بیشتر از همیشه‌آلوده بود از گوشه و کنار حرف‌هایی می‌شنیدی که وقتی در هوای آزاد هوس نفس کشیدن به سرت می‌زد احساس می‌کردی گاز خردل استنشاق می‌کنی. همین ماجرا در مورد پارازیت‌ها و امواج وای-فای و دیگر امواج رادیویی صادق بود. قصدم این نیست که بگویم آب تهران پاک است، هوای آلوده خطری ندارد یا اینکه پارازیت‌ها در ایجاد سردردهای میگرنی موثر نیستند؛ نه! تنها به یاد بخشی از کتاب «فلسفه ترس» افتادم. آنجا که می‌گوید: «ترس زندگی را جذاب‌تر می‌کند.» از رخوت مرسوم دور می‌کند و باعث می‌شود منفعل نباشی. نسبت به اطراف ولو اغراق شده و غلو شده نگاه محتاطی داشته باشی. ترس باعث می‌شود بی‌ملاحظه عمل نکنی. زندگی بدون ترس، در فضایی کاملا امن، چندان شکوهی ندارد. البته این حرف‌ها را نباید به عنوان تقدیس ناامنی در نظر گرفت.

فلسفه ترس را نشر گمان با ترجمه و ویراستاری خشایار دیهیمی منتشر کرده است. این کتاب بخش‌های مختلفی داد که می‌توان گفت مقوله ترس را از زوایای مختلف بررسی کرده از ماهیت ترس گرفته تا تاثیر آن بر زندگی گذشته و امروز بشر. لارس اسوندسن تاثیر رسانه‌ها بر ترس سایه انداخته در زندگی ما را به خوبی بررسی کرده است. این کتاب پنجمین جلد از مجموعه «تجربه و هنر زندگی» است که به سرپرستی خشایار دیهیمی منتشر می‌شود.