برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

درباره قفسه

فرقی نمی‌کند وارد یک کتابفروشی بزرگ شوی یا اینکه جلو قفسه کتاب‌های خانگی ایستاده باشی. در هر دو موقعیت، عنوان‌های زیادی تو را در بر می‌گیرد. کدام را برگزینی و کدام را بخوانی. عمر آدمی محدود است و عنوان کتاب‌ها بی‌نهایت به نظر می‌رسد. باید چاره‌ای جست و فکری به حال معضلی کرد که هم‌زمان هم جذاب است و هم گیج کننده.

قرار است در یک قفسه مشترک این سرگشتگی را کمک حال باشیم. می‌خواهیم زیر سقف این «قفسه» گرد هم آییم و عنوان‌های ارزشمند را که باید در یک بار فرصت زندگی برای بهتر زیستن بخوانیم‌شان معرفی، تبلیغ‌ و به همدیگر یادآوری کنیم. بعد بخوانیم و درباه‌شان حرف بزنیم. «قفسه» ردیف متفاوتی از کتاب‌هایی است که می‌شود هر جایی دید. این قفسه با نمونه‌های مشابه‌اش در کتابفروشی‌ها و خانه‌ها هم فرق دارد و هم شبیه است.

ما چند نفر -چند نفری که در آغاز دو سه تایی بیشتر نبودند اما همدیگر را پیدا کردند و در ادامه نیز تعدادشان بیشتر می‌شود- با این ایده آغاز کردیم که قفسه مستقلی بسازیم بیرون از همه روابط و ضوابطی که می‌شناسیم و یک نقطه مشترک در ذهن پرورش دادیم. در ردیف‌های کتابخانه ما، تنها کتاب‌هایی جا می‌گیرد که فکر می‌کنیم اگر نخوانیم چیزی از دست داده‌ایم. طبیعی است عنوان‌های زیادی از این دایره بیرون می‌ماند.

حالا که قرار است یک بار زندگی کنیم و تعدادی محدود بخوانیم پس آنچه پیشنهاد می‌کنیم معیار است و درباره آنچه نگفته‌ایم مسئول نیستیم. «قفسه» افق‌های پهناوری در برابر خود تصور می‌کند. برای رسیدن و فتح همه آن ایده‌آل‌ها هر قدر هم زیاد باشیم باز کمیم. به ما بپیوندید و ما را بخوانید تا هر روز رج‌های این قفسه را پر بارتر کنیم.