برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

داستان کهن بی‌وفایی در آینه ادبیات

وقتی مردی از جنگ بازمی‌گردد، ممکن است دیگر همسرش متعلق به او نباشد.  همان طور که خیلی چیزها دیگر از آن او نیست؛ سلامتی روح و جسم، خانه امن، خیال راحت که سال‌ها زمان برای بازگرداندنش لازم است و شاید خیلی چیزهای دیگر که در طول عمر برای خود ساخته بود. همه زن‌ها شاید به قدر پنه‌لوپه، همسر اودیسه، صبر و تحمل نداشته باشند و در غیاب طولانی همسر، نتوانند تنهایی طاقت‌فرسا را تحمل کنند. ادبیات که آینه جامعه است در دوره‌های گوناگون این شرایط را توصیف کرده است. البته اکثر قریب به اتفاق این رمان‌ها را مردان نوشته‌اند. وب‌سایت گاردین چندی پیش برخی آثاری که به شرح بی‌وفایی‌ها پرداخته بود را در فهرستی منتشر کرده بود. این چهار اثر از درخشان‌ترین‌ها هستند که ترجمه‌های خوبی نیز دارند.

سرخ و سیاه، استندال (۱۸۳۰): ژولین سورل، مادام درنال را اغوا می‌کند. ژولین، معلم سرخانه بچه‌های مادام درنال است. این بخش نخست رمان درخشان استندال است که نخستین بار عبدالله توکل آن را به فارسی برگرداند و در سال ۱۳۸۷ مهدی سحابی نیز دوباره این اثر را ترجمه کرد. هنری بیل که نام حقیقی استندال است در ارتش فرانسه به عنوان افسر در دوران اشغال میلان جنگید. قصه‌های رمان سرخ و سیاه  ساخته و پرداخته ذهن استاندال نیست بلکه روایت دادگاه‌ها و محاکمه‌هایی است که در دوران او روی می‌داد. نویسنده درباره تاثیر زندگی شخصی‌اش در خلق ژولین همیشه می‌گفت برای ساختن این شخصیت از خود مایه گذاشته است.

مادام بواری، گوستاو فلوبر (۱۸۵۶): این رمان قصه همسر بی‌وفای کلاسیک است. مانند اغلب قهرمانان زن اینگونه داستان‌ها او نیز یک شوهر کودن دارد و در آرزوی یک زندگی پر هیجان است. مردی زن‌باره وارد می‌شود و داستان ادامه پیدا می‌کند. این اولین رمان فلوبر است؛ داستان رئال قرن نوزدهمی. فلوبر موقع نوشتن این رمان به شدت با شخصیت اما بواری همذات‌پنداری می‌کرد و همواره بر این باور بود که اما بواری خود گوستاو فلوبر است.

آناکارنینا، لئو تالستوی (۱۸۷۸): تالستوی یک شخصیت دلربا خلق کرد و داستانی فوق‌العاده را ساخت. او در این داستان صمیمیت خانوادگی را ستایش می‌کند.تالستوی با قهرمان زن روایتش، احساس همدلی می‌کند. برخلاف نام این رمان بلند سراسر این داستان در مورد آنا کارنینا نیست. نویسنده فضای اشرافی حاکم بر روسیه وقت را به خوبی در این اثر منعکس می‌کند. آنا کارنینا بعد از جنگ و صلح، بزرگترین رمان تالستوی محسوب می‌شود.

دون کاسمورو، ماشادو دآسیس (۱۸۹۹): ماشادو دآسیس بهترین نویسنده برزیل است که تحت تاثیر لارنس استرن و رمان‌های او قرار دارد. رمان دون کاسمورو ۱۴۸ فصل دارد که البته برخی از این فصل‌ها فقط یک پارگراف هستند. ماجرای عاشقی دون کاسمورو آغاز کتاب است و در ادامه ازدواج و سپس آغاز فاجعه. این رمان، داستان شوهری حسود و غیرقابل اعتماد است.