اومبرتو اکو درگذشت
روزنامه لا استامپا: او نویسنده‌ای بود که فرهنگ ایتالیا را دگرگون کرد

توضیح قفسه: این مطلب ترجمه‌ای است از گزارش روزنامه گاردین به مناسبت درگذشت اومبرتو اکو .

اومبرتو اکو، روشنفکر و ادیب ایتالیایی که با با رمان به نام گل سرخ در ۱۹۸۰ مشهور شده بود، جمعه شب، پس از مبارزه طولانی با سرطان در ۸۴ سالگی درگذشت. ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا، اومبرتو را نمونه بارز و خارق‌العاده روشنفکری و عقل گرایی در ایتالیا می‌داند و به عقیده او، اومبرتو اکو ترکیبی منحصر بفرد از هوش و ذکاوت گذشته و هنر پیش بینی آینده بود. رنزی در این خصوص می‌گوید: «درگذشت اومبرتو فقدان بزرگی است. از دست دادن صدای گویای روشنفکری کنار اندیشه پویایش به یقین ضربه مهلکی بر پیکره ادب و فرهنگ ایتالیا بود.»

داریو فرانچسکینی، وزیر فرهنگ ایتالیا نیز در توییتر خود نوشت: «اکو تا آخرین روزها مقاومت کرد. او شخصیت برجسته و استاد ماهری بود که توانست فرهنگ ایتالیا را به جهانیان بشناساند.» روزنامه لا استامپا در سوگ امبرتو اکو در مقاله‌ای نوشت: «او نویسنده‌ای بود که فرهنگ ایتالیا را دگرگون کرد.» براساس آنچه از آثار اکو وجود دارد و با در نظر گرفتن کتاب‌های پرفروش او می‌توان گفت اومبرتو اکو روشنفکری قابل ستایش چه در ایتالیا و چه در سایر کشورهاست.

به نام گل سرخ؛ رمانی پلیسی، قرون وسطایی است که در صومعه‌ای ایتالیایی روی می‌دهد؛ همان رمانی که اکو را بر سر زبان‌ها انداخت و از او چهره‌ای جهانی ساخت. این رمان شرح فعالیت‌های برادر «ویلیام باسکرویل» است که به بررسی یک رشته مرگ مشکوک می‌پردازد.  این اثر توجه جهانیان را به خود معطوف کرد تا جایی که فیلمی براساس آن و به کارگردانی «ژان ژاک آنو» ساخته شد.

The_Name_of_the_Rose

جلد به نام گل سرخ، نسخه ایتالیایی

رمان به نام گل سرخ شهرت بین‌المللی اکو را رقم زد؛  همان شهرتی که راه را برای نوشتن دیگر آثار اکو باز کرد. آثاری چون آونگ فوکو در ۱۹۸۸. آخرین کتاب امبرتو اکو شماره صفر نام دارد.

اومبرتو اکو در مصاحبه‌ای که سال ۲۰۱۱ با روزنامه گاردین داشت، گفته بود: «روزنامه‌نگاران و ناشران همواره تصور می‌کنند که مردم خواهان چیزهای ساده هستند‌ در صورتی که آنها از هرچیز ساده‌ای خسته شده و به دنبال این هستند که به چالش کشیده شوند.»

اگرچه آثار او تا سال ۱۹۸۰ چاپ نشد اما او می‌گفت همیشه یک حس روایی و انگیزه در درون خود داشت و نویسندگی را از ۱۰ یا ۱۲ سالگی آغاز کرده بود. اومبرتو اکو، ۵ ژانویه ۱۹۳۲ در الساندریا ایتالیا به دنیا آمد و برخلاف تمایل پدر برای ادامه تحصیل در رشته حقوق، ادبیات و فلسفه دانشگاه تورین را برگزید.

او پس از پایان دوره دکترا در شبکه دولتی ایتالیا به عنوان ویرایشگر ادبی مشغول به کار شد. اکو تحصیلات خود را در رشته نشانه‌شناسی ادامه داد؛ علم نشان‌ها و نمادها. پس از آن نیز در دانشگاه بلونیا مشغول تدریس شد.

از جمله نوشته‌های آکادمیک اکو می‌توان به زیبایی و پس از آن به زشتی اشاره کرد؛ آثاری که در آنها به بررسی این مسئله پرداخته که چگونه درک انسان‌ها در تاریخ تغییر کرده و شکل گرفته است.

جورج لیکاف، استاد زبان‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا بر این باور است که اکو رویکردها نسبت به ادبیات را متحول کرده است.  او در این رابطه می‌گوید: «اکو نه تنها شیوه درک فرهنگ بلکه راه‌های ساخت یک فرهنگ جدید را به ما آموخت. این همان چیزی است که اکو به دنبال آن بود؛ به آن عشق می‌ورزید و از ثانیه به ثانیه‌اش لذت می‌برد.  بودن با اکو به معنای لذت بردن از زندگی بود.»

 

مترجم: بهاران آزادی ۲ اسفند ۹۴ گزارش

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *