مرز هیاهو و آرامش، زیر پل کریمخان

«هنوز» در حاشیه‌ی امن یک خیابان شلوغ است، جایی صمیمی برای خرید کتاب. کتابفروشی‌ای است تازه‌تأسیس که به کتابخانه‌ی رؤیایی بسیاری از کتاب‌خوان‌ها می‌ماند. «هنوز» بیش از هر چیز به اتاق خانه‌مان شباهت دارد.

***

عکس‌های این کتابفروشی جدید در شبکه‌های مجازی ما را پیش از افتتاح رسمی به آن‌جا کشاند. «هنوز» جایی است که قفسه‌های کتاب به سقف می‌رسد و مبل‌های راحتی انتظارمان را می‌کشد. اینجا یک کتابفروشی آپارتمانی است، برای گذران وقت کتاب‌خوان‌ها، نشستن، کتاب hanouz4خواندن و قهوه نوشیدن. این کتابفروشی آغاز راه نوع جدیدی از کتاب‌فروشی‌ها در کشور است، کتابفروشی‌هایی با فضای صیمیمی، نوستالژیک و خودمانی. «هنوز» یکی-دو روز دیگر به افتتاحش مانده است. کتاب‌های تازه‌ رسیده‌ وسط کتابفروشی هستند و انتظار می‌کشند تا در قفسه‌ها جاگیر شوند، قفسه‌هایی که گردانندگان «هنوز» با دقت و یک‌به‌یک می‌چینندشان و البته کتاب‌هایی همچنان معطل‌اند تا جای مناسبشان پیدا شود. کار چینش کتاب‌ها به پایان نزدیک است.

شکل‌گیری «هنوز» تصادفی نیست. مجید شهرابی، مدیر این کتابفروشی درباره‌ی ایده‌ی این کتابفروشی می‌گوید: «از ابتدا ایده‌ی کتابفروشی با این معیار و فضا وجود داشت و به‌طور اتفاقی یا در روند افتتاح کتابفروشی با این ایده برخورد نکردیم، بلکه از ابتدا به دنبال محیطی با شرایط مشابه بودیم. کتابفروشی‌هایی در چند طبقه و به‌صورت مجتمع فرهنگی از پدیده‌های شناخته شده در کشورهای دیگر است.»hanouz2
نشر «هنوز» از نشرهای نوپا است که سراغ راه‌اندازی کتابفروشی رفته است. تأسیس کتابفروشی به دست ناشران دو هدف دارد؛ هم به معرفی هر چه بهتر کتاب‌های آن نشر کمک می‌کند، هم فروش بی‌واسطه سود بیشتری را نصیب نشر می‌کند. مدیر کتابفروشی نشر «هنوز» می‌گوید: «میل به استقلال یکی از دلایلی است که نشرها را به سمت ایجاد کتابفروشی می‌کشاند. البته کتابفروشی “هنوز” ایده‌ای دنباله‌دار است و زنجیره‌ای شدن آن نیز مطرح است.»
در روزگاری که کتابفروشی‌های شناخته شده‌ی کنار خیابان از وضع کسب کتابفروشی راضی نیستند، «هنوز» در طبقه‌ی دوم یک ساختمان افتتاح می‌شود. با وجود این شهرابی برای جلب مخاطب آنچنان نگران نیست: «کتابفروشی “هنوز” مشتری ثابت خواهد داشت. ساختمانی که این کتابفروشی در آن قرار دارد ساختمانی فرهنگی است و در گذر کتابفروشی‌های کریمخان قرار گرفته است .همچنین همسایه‌های کتابفروشی سه کافه هستند که باعث رفت و آمد در این ساختمان می‌شوند.»hanouz3
فضا تنها تفاوت «هنوز» نخواهد بود. در این کتابفروشی خبری از وسایل تزئینی و لوازم‌التحریر نیست. این اقلام بخشی از درآمد کتابفروشی‌ها را بر دوش می‌کشد و در برخی کتابفروشی‌ها، کتاب میان آنها گم است. مجید شهرابی در این‌باره می‌گوید: «”هنوز” یک کتابفروشی تخصصی ادبیات، علوم انسانی و هنر است. عنوان‌های بخش هنر ما با کتابفروشی‌های همسایه‌مان رقابت می‌کند و تلاش می‌کنیم با مخاطب‌سنجی کیفیت آن را ارتفا بدهیم. اینها در حالی است که ما حساسیت زیادی در انتخاب کتاب برای فروش خواهیم داشت و کتاب‌های چاپ اول بازار را به‌طور مرسوم به نمی‌آوریم.»
مراسم فرهنگی یکی از برنامه‌های ثابت کتابفروشی‌ها شده است، اتفاقی که «هنوز» از ابتدا برای آن برنامه دارد: «رونمایی کتاب، رویدادهای فرهنگی و هنری جزو برنامه‌های ثابت ما در کتابفروشی خواهد بود.»

کتابفروشی «هنوز» در خیابان کریمخان، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۳۴ قرار دارد و جمعه ۲۲ خرداد ماه ساعت ۱۹:۳۰ مراسم افتتاحیه آن است.

احسان رستمی‌پور ۲۱ خرداد ۹۴ گزارش

دیدگاه‌ها

سروش ملت پرست

درود و وقت بخیر
اینجانب سروش ملت پرست ،متولد ۱۳۵۸،کارشناس ارشد علوم سیاسی تمایل و آمادگی خویش را درزمینه همکاری به عنوان ویراستار ادبی و نمونه خوان کتب و مقالات مرتبط اعلام می دارم.
نویسنده مقالات متعدد ورزشی در هفته نامه ، ماهنامه ها و نشریات ورزشی می باشم ،از جمله :
نام مقاله نشریه
– جامعه ورزش،ترکیب سنت و شبه مدرنیسم هفته نامه کیهان ورزشی
– معضل خشونت در فوتبال :چرا و چگونه هفته نامه کیهان ورزشی
– فوتبال افیون توده هاست ؟ ماهنامه دنیای فوتبال و…
– نویسنده کتابهایی در حوزه ادبیات ،فرهنگ ، جامعه شناسی ،ورزش و فوتبال از جمله :
بوسه برغزلهای غربت ،…. باران و پرسه های دلتنگی ، ملوان بندر انزلی حقیقت رویاها و….
از سال ۱۳۸۷ پیشینه همکاری با مطبوعات : روزنامه های اعتماد، اعتماد ملی ،حیات نو و آفتاب یزد و فصلنامه جامعه مهندسان مشاور و نیز ناشران کتاب به عنوان ویراستار ادبی و نمونه خوان کتب و مقالات …….
تا کنون ۵۶ کتاب که ویراستار ادبی و مصحح شان بوده ام منتشر شده از جمله :
نام کتاب ناشر
روابط موفق –چقدرباهوش هستید؟ شباهنگ
شایسته سالاری آزادمهر ….
)سازمان و مدیریت:انتشارات ترمه) (شیر علم،سفرهای رضاشاه و جاناتان مرغ دریایی:انتشارات کوله پشتی)( عدالت اجتماعی وشهر:سازمان فناوری ارتباطات شهرداری)(ارزیابی برترین شهرهای جهان،درک رشد اقتصادی:انتشارات دانشگاه خوارزمی- تربیت معلم )و………..
شماره تماس :۰۹۱۲۷۱۱۳۳۸۷ ایمیل:soroush.mellatparast@gmail.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *