فیدیباکس در جهان بیگانه‌ها
آینده نامعلوم امکان جدیدی برای کتاب‌خوان‌ها

پله‌برقی‌های مترو به سرعت پایین می‌رود و روبه‌رویم مردم دور یک دستگاه، نیم‌دایره ایستاده‌اند. گویی کسی آدم فضایی‌ها را در دستگاه چپانده باشد. دستگاه شبیه شارژرهای بلیت مترو است اما بالای باکس سیاه‌رنگ لوگوی فیروزه‌ای فیدیبو نقش بسته است. پایین تابلو به اختصار سه مرحله توضیح داده شده است. نصب اپلیکیشن، دریافت QR  از برنامه و نمایش‌ آن به دستگاه فیدی‌باکس؛ ساده‌ به نظر می‌آید. پس از طی مراحل سه‌گانه اپلیکیشن فیدیبو به هر حساب کاربری اجازه استفاده رایگان یک ساعته از مجموعه‌ای مشخص از کتاب‌هایش را می‌دهد. اواسط بهمن امسال «دیجی‌کالا» و اپلیکیشن کتاب‌خوان «فیدیبو» با طرح «کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر» کتاب را به متروهای تهران آوردند.

جعبه سیاه مترو

در طرح «کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر» کاربر با نصب اپلیکیشن فیدیبو روی گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها و اسکن QR کد اختصاصی که برنامه در اختیار کاربر می‌گذارد، می‌تواند به مدت یک ساعت کتاب‌های موجود در بخش طرح «کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر» را مطالعه کند. پس از پایان زمان یک ساعته، اپلیکیشن صفحه مطالعه شده را برای کاربر حفظ می‌کند تا در سفر بعدی بتواند ادامه آن را مطالعه کند. در صورتی که کاربر مایل باشد، می‌تواند پس از پایان مهلت کتاب را با تخفیف ویژه  ۲۰ درصدی خریداری کند.

به گفته مدیر فیدیبو در ابتدای راه‌اندازی طرح، هزار کتاب رایگان در دسترس کاربران قرار داده شده است و بناست این عناوین به ۸ هزار نسخه افزایش یابد. افزایش عنوان از طریق آپلود روزانه کتاب‌ها روی سرور فیدیباکس انجام می‌شود. در این طرح مجلات جایی ندارند و کارشناسان اپلیکیشن کتابخوان فیدیبو تلاش کرده‌اند برای سلیقه‌های مختلف عنواین متعدد با کیفیت‌های متفاوت قرار دهند.

 

بازگشت به آینده

طرح‌های متعددی در زمینه کتاب‌خوانی در وسایل نقلیه عمومی اجرا شد، اما هر یک یا به نحوی به مرحله اجرای عمومی نرسیدند یا در همان ابتدای اجرا، کارشان به شکست ختم شد. هنوز اتوبوس‌های قدیمی شرکت واحد اتوبوس‌رانی جعبه‌های کوچک طوسی رنگ را در بدنه خود جای داده‌اند و یادآور روزهایی هستند که کتاب‌های کوچک گه‌گاهی خوانده می‌شد. گاهی هم به عنوان وسیله بازی برای کودکانی که مادر و پدر را کلافه کرده بودند مورد استفاده قرار می‌گرفت. تعداد فروانی از این کتاب‌ها نیز زیر پا کثیف، غیرقابل استفاده شده و خدمه اتوبوس‌ها آن‌ها را به سطل زباله‌ها می‌سپردند. تجربه‌های گذشته نگرانی‌هایی را در مورد طرح‌های جدید در اذهان ایجاد می‌کنند اما تفاوت ساختار طرح‌های نوین امیدواری را در  دل زنده می‌سازد. فضای مجازی نامحدود است و مستهلک می‌شود. این موضوع باعث می‌شود کتاب‌ها علاوه بر خوانده شدن از بین هم نروند. همچنین تعدد عنواین، مخاطب‌های فروانی را پای جعبه سیاه مترو می‌کشاند. این طرح گروه فیدیبو از یک سو به مخاطبان پروپا قرص، عناوین متنوع را با هزینه کمتر هدیه می‌دهد و از سوی دیگر باعث کشاندن مخاطبانی نوظهور به دنیای کتاب خواهد شد.

 

نازنین ساسانیان ۱۶ اسفند ۹۶ گزارش

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *