خیالباف

The Daydreamer

مترجم: میلاد زکریا
ناشر: نشر نی
سال انتشار: ۱۳۸۹
دسته: رمان
صفحات: ۱۴۰ صفحه
قیمت: ۴,۰۰۰ تومان
شابک: 978-964-185-137-0

معرفی کتاب

تجربه مفرح گربه بودن

۲ام تیر ۱۳۹۴، نوشته‌ای از: روناک حسینی

شما پسر‌بچه‌ی ده‌ ساله‌ای هستید که می‌روید در جلد گربه‌ی پیر خانه‌تان. آن‌وقت به جای رفتن به مدرسه، وقتی همه‌ی خانواده آشپزخانه‌ی شلوغ صبح را رها می‌کنند و پی زندگی روزانه می‌روند، شما، در جلد گربه‌تان، روی قفسه‌ی بالای رادیاتور چرت می‌زنید و شب هم در یک دوئل، روی گربه قلدر محل را کم می‌کنید.

وقتی شما پیتر فورچون هستید، می‌توانید شاهد قیام عروسک‌ها باشید و از ترس عروسکِ قلدر، روی تخت مچاله شوید. می‌توانید پدر و مادر و خواهر کوچکتان را ناپدید کنید و تنهایی در خانه پادشاهی کنید و بعد از ترس آرزو کنید که کاش همه دوباره برگردند به خانه. می‌توانید برای دزد مرموز خانه‌های محل تله بگذارید و رو در رو با او حرف بزنید و تهدیدش کنید.

وقتی پیتر فورچون هستید، ممکن است از دردسرهای یک بچه‌ی خیلی کوچک‌تر از خودتان کلافه شوید و بعد با یک افسون، جایتان با آن بچه عوض شود و از زندگی فقط خوردن و خوابیدن و چهار‌دست‌و‌پا راه رفتن نصیبتان شود.

ایان مک‌یوون، نویسنده‌ی انگلیسی خیالباف، گفته است که می‌خواسته کتابی درباره‌ی یک بچه برای آدم‌بزرگ‌ها بنویسد و در آن زبانی را به کار ببرد که بچه‌ها هم بتوانند آن را بفهمند. داستان‌های کتاب، چند روایت از خیالبافی‌های پیتر فورچون، پسر‌بچه‌ی ده ساله‌ی سر‌به‌هوایی است که به نظر بعضی بزرگ‌ترها عجیب و غیرعادی می‌رسد، اما به نظر خودش بچه‌ای معمولی است.

نثر کتاب روان و ساده است و در جاهایی استفاده از توصیفاتی غیرمعمول، روایت را جذاب کرده است. اگر در ذهنتان هنوز بچه‌ای خیالباف برای خودش سرگردان است، خواندن این کتاب ۱۴۰ صفحه‌ای نباید کار حوصله‌سربری باشد، یا به‌قول نویسنده در قرن همینگوی و کالوینو نثر ساده لزوماً خواننده‌ی فرهیخته را دلسرد نمی‌کند.

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *