دوست بازیافته
مترجم: مهدی سحابی
ناشر: ماهی
سال انتشار: ۱۳۸۶
دسته: رمان
صفحات: ۱۱۲ صفحه
قیمت: -
شابک: 978-964-9971-17-9

معرفی کتاب

ویرانه‌های دوستی در جنگ

۶ام آذر ۱۳۹۳، نوشته‌ای از: محسن

آلمانِ سال‌های جنگ‌جهانی دوم یعنی قلب تمام فجایع آن دوران. کسانی‌که بیش از همه در این جنگ صدمه دیدند یهودیانی بودند که در آلمان یا در کشورهای متحد با آلمان زندگی می‌کردند. در ابتدا به‌تدریج از تمام حقوق شهروندی محروم شدند؛ حقوقی همچون داشتنِ منبع درآمد، تحصیل فرزندان در مدارس و…  در مرحله بعد نشانه‌دار شدند- یا باید بازوبندی به‌دست می‌کردند که بر آن ستاره‌ی داوود نقش بسته بود یا پارچه‌ای بر لباس خود می‌دوختند با همان طرح. سپس به‌طور گسترده جمع‌آوری شدند و در گتوها استقرار یافتند. اما بدترین و وحشتناک‌ترین بخش این ماجرا بعد از استقرار در گتوها بود: وقتی یهودیان را دسته‌دسته به‌اتاق‌های گاز می‌فرستادند و بعد جنازه‌ها را از سمت دیگر اتاق گاز تخلیه می‌کردند.

فرد اولمن اما نگاه دیگری دارد به آن دوران خفقان برای یهودی‌ها که این نگاه و بینش در داستان بلند دوست بازیافته دیده می‌شود. اولمن در دل آن اتفاق‌های هولناک دارد ماجرای یک دوستی را روایت می‌کند. دوستی‌ای که در جان دو دوست رسوخ کرده بود که یکی از آنها یهودی بود. او و خانواده‌اش بعد از روی کار آمدن آدُلف هیتلر، شاهد اتفاق‌های ناگواری بودند. اما تمام اینها اثری در دوستی آن دو نداشت. داستان از دید کودکی یهودی روایت می‌شود و پستی و بلندی‌ها و اتفاق‌هایی را روایت می‌کند که در این دوستی رخ می‌دهد. از آنجا که اولمن نقاش بنامی نیز بود به ‌همه‌ی جزئیات توجه داشت. او در این اثر صحنه‌ها و اتفاق‌ها را چنان هنرمندانه توصیف کرده که حیرت خواننده را برمی‌انگیزد. توصیف‌هایی شاعرانه از محل زندگی و دوستی که برای هانس شوارتس می‌افتد، که متن را  زیباتر و جذاب‌تر کرده‌است.
فرد اولمن در سال اول قرن بیستم به دنیا آمد؛ در خانواده‌ای یهودی، ساکن اشتوتگارت. با روی کار آمدن رایش سوم  مجبور شد آلمان و اشتوتگارت را به مقصد پاریس ترک کند. در پاریس از راه فروختن آثار نقاشی خود روزگار می‌گذراند و این راه ادامه داشت تا وقتی که فرانسه نیز به‌دست هیتلر اشغال شد. او دوباره مجبور شد فرانسه را ترک بگوید و ابتدا به اسپانیا و سپس به انگلستان نقل مکان کند. در انگلستان با دایانا کرافت، دختر یکی از سیاستمداران بریتانیایی ازدواج کرد.  خانه‌ی او در بریتانیا مانند مأوایی بود برای هنرمندانی که مانند اولمن به‌اجبارِ جنگ، خانه و سرزمین خود را ترک گفته بودند. اولمن در آوریل ۱۹۸۵، در لندن حیات را بدرود گفت.
مهدی سحابی، مترجم فقید این اثر را به فارسی ترجمه کرده است؛ یکی از ویژگی‌های بارز مهدی سحابی، کتاب‌هایی بود که او برای ترجمه انتخاب می‌کرد. دوست بازیافته اگرچه داستان کوتاهی است اما همان‌طور که آرتور کوستلر در مقدمه‌ خود بر این کتاب نوشته، شاهکاری است کوتاه که با ظرافت یک نقاش نوشته شده. آهنگ آرام و سنگین کتاب خواننده را غرق در لذت بسیار می‌کند و پایان کتاب نیز این لذت را به اوج خود می‌رساند.

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *