زمينه‌های اجتماعی انقلاب ايران
سال انتشار: ۱۳۹۳
دسته: علوم اجتماعی
صفحات: ۲۸۴ صفحه
قیمت: -
شابک: -

معرفی کتاب

انقلابی که هنوز حرف برای گفتن دارد

۱۷ام خرداد ۱۳۹۴، نوشته‌ای از: نوید

download

انقلاب ایران بی‌تردید از جمله مهم‌ترین رخدادهای سیاسی قرن بیستم است. با وجود این که بیش از ۳۵ سال از این رخداد می‌گذرد هنوز کتاب‌هایی تألیف و منتشر می‌شود که سعی می‌کند زمینه‌های بروز انقلاب در ایران را نشان دهد. اما کمتر اثری در این زمینه هست که بدون پیش‌داوری و قضاوت‌های ایدئولوژیک باشد. اما کتاب زمینه‌های اجتماعی انقلاب ایران، نوشته‌ی حسین بشیریه اثری است به دور از سوگیری و داوری‌های تحقیقات مشابه و این‌چنین است که نگاهی دقیق‌تر و علمی‌تر به زمینه‌های وقوع انقلاب در ایران دارد. این کتاب که تز دکترای حسین بشیریه است در سال ۱۹۸۴ خارج از ایران  منتشر شد و در زمستان ۱۳۹۳ بعد از گذشت ۳۰ سال به فارسی ترجمه شد و خیلی زود به چاپ سوم رسید.

زمینه‌‎های اجتماعی انقلاب ایران دو دهه از تاریخ معاصر ایران ( از۱۳۴۰ تا ۱۳۶۰) را روایت می‌کند؛ شرایط پیش از انقلاب، وقوع انقلاب و پس از انقلاب تا قدرت گرفتن کامل رژیم جدید.

بشیریه در این کتاب با نگاهی جامعه‌شناسانه موضوع مورد مطالعه‌اش را بررسی کرده است. بشیریه در مقدمه یادآوری کرده که تلاشش بر این بوده تا نظریه‌های رایج درباره‌ی انقلاب، همچون نظریه‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناسی کارکردگرا را کنار بگذارد؛ به این دلیل که این نظریه‌ها توضیحی درباره‌ی انقلاب نمی‌دهد تا به نتایج قابل درک تر از انقلاب برسد. او در ادامه نوشته است: «یکی از ویژگی‌های اصلی تمام انقلابات که آنها را از سایر اشکال تغییرات سیاسی ناگهانی، نظیر کودتای نظامی و انقلاب‌های درباری متمایز می‌کند، فاصله‌ی زمانی میان سقوط رژیم قدیم و تحکیم رژیم جدید است.

به اعتقاد بشیریه انقلاب ایران در زمره‌ی انقلاب‌های خودجوش و در تقابل با انقلاب‌های برنامه‌ریزی شده است؛ انقلابی که از مناطق روستایی آغاز و در پایتخت به پایان می‌رسد و این بخشی از برنامه‌ی کاملاً روشن برای بازسازی دولت است. همچنین او تفسیرهای موجود درباره‌ی انقلاب، همچون مفهوم طبقه از نگاه مارکس، را کنار می‌گذارد و با تکیه بر نگاه نیکولاس پولانزاس به تحلیل فرآیند انقلاب در ایران می‌پردازد.

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *