کودتا
ناشر: نشر نی
سال انتشار: ۱۳۹۲
دسته: تاریخ
صفحات: ۳۲۸ صفحه
قیمت: -
شابک: -

معرفی کتاب

کودتا از منظری دیگر

۸ام آذر ۱۳۹۳، نوشته‌ای از: نوید

یرواند آبراهامیان، از نویسندگان سرشناس تاریخ معاصر ایران است که پیش از این با دو اثر شناخته شده‌ی خود، ایران بین دو انقلاب و تاریخ ایران مدرن نزد خوانندگان ایرانی شناخته شده است. کودتا کتاب جدید آبراهامیان است که تنها به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اختصاص دارد. آبراهامیان در این کتاب نفرت و کینه و خصومت میان ایران و آمریکا را در سال‌های پس از انقلاب ۱۳۵۷ از رهگذر کودتای ۲۸ مرداد می‌نگرد و تأثیر این واقعه را در سرنوشت ایران بررسی می‌کند.

کتاب کودتا چهار فصل دارد. نویسنده در فصل اول به ملی شدن صنعت نفت، ریشه‌های آن و نقش مصدق در پیشبرد این حرکت ملی پرداخته است و فصل دوم را به مذاکرات ایران و انگلیس در زمینه‌ی ملی شدن صنعت نفت و حضور ایران در دادگاه لاهه اختصاص داده و در پایان فصل نیز قیام ۳۰ تیر ۱۳۳۱ را بررسی کرده است. مقدمات کودتا، فشارهای اقتصادی بر دولت مصدق به‌خاطر ملی کردن صنعت نفت و طرح‌ریزی کودتا محتوای فصل سوم را تشکیل می‌دهد. بر پیشانی فصل چهارم و پایانی کتاب سخن شکسپیر نقش بسته: «شر انسان پس از او باقی خواهد ماند.» که نشانگر مسیر این فصل است. آبراهامیان در آخرین بخش کتاب خود به میراث به‌جا مانده از این کودتا اشاره می‌کند و در ادامه دستاوردهای کودتا را برای آمریکا برمی‌شمارد؛ به‌اعتقاد آبراهامیان، تجربه‌ی موفق این کودتا به آمریکا این نوید را داد که می‌توان دولت‌های مسئله‌ساز را در سراسر دنیا با کودتای نظامی برکنار کرد که دولت‌های اندونزی، شیلی و گواتمالا نمونه‌های از این دست هستند.

آبراهامیان در این اثر سعی می‌کند با استفاده از اسناد و مدارک معتبر سازمان‌های رسمی و بخصوص نهادهای امنیتی مانند CIA و MI6 علل این کودتا را دریابد. به‌همین دلیل بسیاری معتقدند کتاب کودتا مرجع مهمی در زمینه‌ی کودتای ۲۸ مرداد است و همان‌طور که در پشت‌جلد ترجمه فارسی کتاب آمده است افراد سرشناسی مانند نوآم چامسکی این اثر را در کار پژوهش عمیق و بی‌نقص می‌دانند.

کودتا از سوی نشر نی منتشر شده و محمد‌‌‌ابراهیم فتاحی، مترجم دو کتاب قبلی آبراهامیان دست به ترجمه‌اش زده است. فتاحی در مقدمه مترجم یادآوری کرده که آبراهامیان پیش از انتشار کتاب به‌زبان انگلیسی آن‌را در برای ترجمه در اختیارش قرار داده است.

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *