هایل هیتلر؛ گم می‌شویم
درباره «گیرنده شناخته نشد» و پیش‌گویی‌اش از جنگ جهانی دوم

شاید عمیق‌ترین زخم‌هایی که جنگ بر تن بشریت گذاشته، زخم «گم کردن» باشد. آدم‌هایی که دوست داریم ناپدید می‌شوند، شهرها زیر چادری سیاه از ویرانی غیب می‌شوند و در این میان شاید روابط انسانی، آسیب‌پذیرتر از همه، از دست می‌روند. کتاب «گیرنده شناخته نشد» نوشته کاترین کرسمن تیلور و ترجمه بهمن دارالشفایی، حکایت دو دوست و همکار است که جنگ، به غریبه‌هایی خشمگین بدلشان می‌کند.

نگران نباشید. با دانستن این روایت تک خطی از داستان، چیزی از جذابیت‌های آن کم نخواهد شد. سبک نوشتار این کتاب، نامه‌نگاری است و در ۶۴ صفحه، چیزی می‌گوید که شاید پر و پیمان‌ترین رمان‌ها و مقالات درباره جنگ جهانی دوم، کمتر زورشان به گفتنش رسیده باشد.

دوری، رابطه‌ها را سرد می‌کند؟ یکی از دو دوست، به آلمان نقل مکان می‌کند و دیگری در امریکا می‌ماند. اما این بار، این فاصله میان دو قاره نیست که نابود می‌کند؛ جادوی سیاه رایش سوم است که همه چیز را زیر و رو می‌کند. به جز اختصار، نکته جالب دیگر این کتاب آن است که پیش از وقوع جنگ جهانی دوم نوشته شده است و نویسنده توانسته این جنگ و بلایی را که بر سر دنیا آوار خواهد کرد، پیش‌گویی کند. هایل هیتلر؛ جنگ ما را گم خواهد کرد.

توضیح:‌پیشنهاد کتاب «گیرنده شناخته نشد» پیش از این در روزنامه بهار نیز منتشر شده بود.

 

روناک حسینی ۷ آبان ۹۴ پیشنهاد قفسه

دیدگاه‌ها

بهمن دارالشفایی بازداشت شد | قفسه

[…] صورت گرفته است. او در سال‌های اخیر چند کتاب از جمله گیرنده شناخته نشد، عنوان‌هایی از مجموعه مختصر مفید و «خرسی به نام […]

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *