در سال چند کتاب می‌خوانی؟
چند راهکار ساده برای خواندن عنوان‌های بیشتر در سال

واقعیتی تلخ برای همه‌ی کتاب‌خوان‌ها وجود دارد: تعداد کتاب‌ها زیاد است و عمر ما محدود. هرگز نمی‌توانیم همه‌ی کتاب‌های خوب دنیا را بخوانیم، اما چه‌ می‌توان کرد؟ می‌شود با انجام چند راهکار هم سرعت خواندن را بیشتر کرد، هم از زمان استفاده بهینه کرد.

فهرست مخصوصی برای خودتان تهیه کنید

هر کسی دلایل متفاوتی برای مطالعه دارد. برخی برای لذت بردن کتاب می‌خوانند و عده‌ای برای کسب علم و اطلاعات. پاسخ دادن به سؤالات ذهنی، گذران وقت، درک معنای زندگی و خودشناسی از جمله دلایل دیگر کتاب‌خواندن است. پس با توجه به این نکات بهتر است کتاب‌های مورد علاقه‌تان را فهرست کنید. اما چگونه؟ حس کنجکاوی به شما در کسب اطلاعات درباره‌ی کتاب‌های مورد علاقه‌تان کمک می‌کند، هر کتاب آثار دیگری را معرفی می‌کند، کتاب‌هایی به شما پیشنهاد می‌شود، معرفی‌ها و نقدهای آنلاین را درباره‌ی کتاب‌ها می‌خوانید. همه‌ی این‌ها در تنظیم فهرست مفید هستند و کمک می‌کنند کتاب‌هایی در چند موضوع متفاوت و متناسب با سلیقه‌تان انتخاب کنید.

روش خود را پیدا کنید

بعضی از کسانی که کتاب‌های الکترونیکی می‌خوانند با گجت‌های دستگاهشان به دردسر برمی‌خورند؛ آنها معمولاً حین مطالعه مدام حساب شبکه‌های اجتماعی و ایمیلشان را چک می‌کنند. اما کتاب‌های چاپی این مزیت را دارند که موقع خواندنشان کار دیگری نمی‌توان کرد. مطالعه‌ی کتاب‌های الکترونیکی البته مزایایی هم دارد. با توجه به این‌ها باید مشخص کنید کدام را ترجیح می‌دهید: خواندن کتاب روی صفحه‌های درخشان الکترونیکی یا دست گرفتن کتاب کاغذی در حالی‌که روی کاناپه لم داده‌اید؟ گزینه‌ی دیگری هم هست: شنیدن کتاب‌های صوتی. بعضی هر سه شیوه‌ی مطالعه را دوست دارند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید پس می‌توانید از هر فرصتی برای مطالعه به روش‌های مختلف استفاده کنید. با این حساب همیشه کتابی همراه خود دارید که همه‌جا مشغول خواندن شوید و با استفاده از هر زمانِ مرده‌ای برنامه‌ی مطالعاتی خود را چند صفحه‌ای جلو ببرید.

همفکران خود را پیدا کنید

یک دوست را در این طرح با خود همراه کنید، این کار در پیشرفت طرح تأثیر شگفت‌انگیزی دارد. دوستی را انتخاب کنید که مانند شما پروژه‌ی مطالعاتی دارد. یادداشت‌برداری‌هایتان را با هم مقایسه کنید و به همدیگر انگیزه بدهید. می‌توانید به یک باشگاه کتاب بپیوندید و چالش‌های مطالعاتی طراحی کنید؛ کمی رقابت به کسی آسیب نمی‌رساند.

هر روز بخوانید

با توجه به فشرده شدن برنامه‌های روزمره‌، کمتر کسی فرصت چندین ساعت غرقه شدن در کتاب را دارد. افراد فرصت‌های محدود مطالعه‌شان را به خواندن مقاله‌ها و فیدهای اینترنتی و چنین چیزهایی می‌گذرانند. اما جالب است بدانید که در زمان‌های محدود هم می‌توان به مطالعه‌ی مفاهیم جدی پرداخت، به‌شرطی که از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید و همیشه کتابتان را همراه داشته باشید و نگذارید در فواصل خواندن کتاب وقفه بیفتد. اگر در زمان مطالعه‌ی یک کتاب وقفه‌های طولانی ایجاد شود خواندن آن کتاب فرساینده و آزاردهنده می‌شود و در نهایت  خط سیر کتاب را فراموش می‌کنید و در نتیجه میل به خواندن آن را از دست می‌دهید.  اگر مصمم هستید که کتاب بیشتری در سال بخوانید باید هر روز، بدون استثنا، چند صفحه کتاب بخوانید. بهتر است زمان و مکان معینی برای مطالعه در نظر بگیرید. فقط مطالعه‌ی بیست صفحه در روز بر تعداد عنوان‌هایی که در طول سال می‌خوانید می‌افزاید.

به سرعت توجه نکنید

مطالعه با سرعت زیاد مزایای خاص خود را دارد؛ اینگونه خواندن مناسب زمانی است که بخواهید جان کلام یک مطلب را دریابید یا ضرب‌الاجلی برای مطالعه یک کتاب داشته باشید. اما هنگامی از خواندن یک کتاب لذت خواهید برد که در صفحات آن غرق شوید و خودتان را درگیر سرعت مطالعه‌تان نکنید. با مرور اوقات کتاب خواندنتان در گذشته اثرگذاری کتاب به خاطرتان خواهد آمد، نه زمانی که صرف آن کرده‌اید.

 

محسن حسینی ۲۲ تیر ۹۴ یادداشت

دیدگاه‌ها

امیرحسین داراب

هدف داشتن برای مطالعه! این شگفت ترین دلیل برای مطالعه بهتر می تونه باشه.

برنامۀ مطالعه خود را را سر و سامان دهید – پاراگراف

[…] محسن حسینی: واقعیتی تلخ برای همه‌ی کتاب‌خوان‌ها وجود دارد: تعداد کتاب‌ها زیاد است و عمر ما محدود. هرگز نمی‌توانیم همه‌ی کتاب‌های خوب دنیا را بخوانیم، اما چه‌ می‌توان کرد؟ می‌شود با انجام چند راهکار هم سرعت خواندن را بیشتر کرد، هم از زمان استفاده بهینه کرد. […]

محمد کاملان

هیچ چیزی جای کتاب کاغذی رو نمی‌گیره؛ اما من بیشتر مطالعه‌ام رو با موبایلم انجام میدم، در واقع چاره‌ای دیگه ندارم، توی مترو، ایستگاه اتوبوس، مطب دکتر، کتاب کاغذی رو نمیشه همیشه همراه داشت. ممکنه یه جایی که آدم فکرش رو نمی‌کنه یکی دو ساعت معطل بشه اینجور مواقع جون میده به جای وقت کشی، کتاب خوند.
به جرات می‌تونم بگم با این شیوه دارم ماهی یه جلد کتاب رو می‌خونم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *