علوم اجتماعی در روزهای آخر پاییز
مروری بر چند کتاب مهم که به تازگی منتشر شده‌اند

روزهای آخر پاییز کتاب‌های تازه‌ای به بازار نشر عرضه شد که برخی از آنها از آثار شاخص در حوزه علوم اجتماعی محسوب می‌شوند. در این مطلب چند عنوان تازه را که در هفته‌های اخیر منتشر شده‌اند مرور می‌کنیم.

ed705d4cced804d3f3e1b528e0ecf58d

ضرورت مبارزه با فقر و نابرابری در ایران نوشته سعید مدنی که نشر آگه منتشر کرده است. سعید مدنی پژوهگشری نام آشنا در حوزه آسیب‌های اجتماعی است. و این کتاب او نیز در همین حوزه و با تمرکز بر پدیده فقر تهیه شده است. نویسنده در این کتاب فقر را در مکاتب مختلف اقتصادی و در حوزه قوانین و مقررات ایران و در خلال برنامه‌های توسعه بررسی کرده است.

۰۹۹a752e30ac81bd5792425fe330b3a5

درک مارکس از بدیل سرمایه‌داری نوشته پیتر هیودیس است و حسن مرتضوی آن را ترجمه کرده و انتشارات روزبهان آن را چاپ کرده است. پیتر هیودیس استاد دانشگاه و نظریه‌پرداز حوزه علوم انسانی و فلسفه است. او در این کتاب سعی کرده با مطالعه تمام آثار مارکس درک او از بدیل نظام سرمایه‌داری را روشن کند. او در جست‌وجوی سرنخ‌های تلویحی و آشکار در آثار مارکس برای ساختمان جامعه‌ «پسا‌سرمایه‌داری غیر بیگانه‌شده» است.

ff6416d2c818e564827da740a55c9741

دفترهای فلسفی؛ دفترهای هگل، نوشته لنین را نیز حسن مرتضوی ترجمه و انتشارات روزبهان به چاپ رسانده است. کتاب از مجموعه دستنوشته‌های لنین در مورد هگل است. دفترهای هگل اندیشه‌های لنین درباره‌ هگل که نویسنده خطاب به خود نوشته است. این کتاب بار اول در سال ۱۳۵۹ توسط انتشارات بهروز و با ترجمه جواد طباطبایی منتشر شده بود. بعد از سال‌ها دوباره مرتضوی آن را از مجموعه ‌آثار لنین از انگلیسی به فارسی برگردانده است.

t279_02

روشنفکران و سیاست اثر مارک لیلا را محسن قائم مقامی ترجمه و نشر ماهی منتشر کرده است. مارک لیلا در این کتاب سعی می‌کند نشان دهد که چگونه روشنفکران از ایده‌های تمامیت‌خواهی دولت‌ها دفاع و چشم خود را بر استبداد دولتی بسته‌اند. مارک لیلا در این کتاب شرح‌حال‌های مختصری از مارتین هایدگر، کارل اشمیت، والتر بنیامین، الکساندر کوژف، میشل فوکو و ژاک دریدا ارائه می‌کند و نقش آنها در حمایت از تمامیت‌خواهی دولت‌ها را مورد بررسی قرار داده است.

 

 

دیدگاه‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *